Veleučilište Baltazar Zaprešić od akademske godine 2023./2024. izvodi online nastavu na stručnim prijediplomskim te stručnim diplomskim studijima!
Odlazna mobilnost osoblja podrazumijeva mobilnost zaposlenika Veleučilišta na inozemnoj visokoškolskoj instituciji ili u inozemnoj organizaciji u svrhu održavanja nastave, stručnog usavršavanja (praćenje rada kolega ili tzv. „job-shadowing“, sudjelovanje u znanstvenim skupovima, radionicama, seminarima i tečajevima), dogovaranja međunarodne suradnje te pripreme i sudjelovanja u međunarodnim projektima i konferencijama. Svrha mobilnosti može biti ograničena specifičnim pravilima pojedinog programa mobilnosti ili odredbama međuinstitucijskih sporazuma.
Procedure vezane za odlaznu mobilnost osoblja određene su Pravilnikom o međunarodnoj mobilnosti.
Financijske potpore za odlaznu mobilnost osoblja moguće je ostvariti putem Erasmus+ programa te programa CEEPUS i ostalih programa mobilnosti.
Erasmus+ program omogućuje razmjenu djelatnika Veleučilišta Baltazar i to u svrhu podučavanja ili u svrhu osposobljavanja.
U okviru ovog programa kod mobilnosti s programskim zemljama, koje se financiraju putem sredstava Erasmus+, a u okviru natječaja koje raspisuje Veleučilište postoji mogućnost ugošćavanje inozemnih stručnjaka koji nisu zaposlenici visokoškolskih institucija u svrhu održavanja nastave na Veleučilištu
Mobilnost u svrhu podučavanja moguće je ostvariti na inozemnim visokoškolskim ustanovama s kojim Veleučilište Baltazar ima potpisan Erasmus+ međuinstitucionalni sporazum u programskim i partnerskim zemljama. Listu potpisanih Erasmus+ međuinstitucionalnih sporazuma možete pronaći ovdje: Programske zemlje (KA103/131) – Partnerske zemlje (KA107/171). Također, kod mobilnosti u svrhu osposobljavanja Erasmus+ međuinstitucionalni sporazum nije nužan kod mobilnosti u Programske zemlje ukoliko se mobilnost vrši na institucijama koje nemaju status visokoškolske institucije. Pri pronalasku odgovarajućih ponuda za osposobljavanje od velike je koristi mrežna platforma IMOTION namijenjena osoblju visokoškolskih ustanova.
Djelatnici imaju mogućnost održavati nastavu na partnerskom visokom učilištu uz uvjet da održe najmanje 8 sati nastave tjedno (ili 4 sata u slučaju da se kombinira mobilnost u svrhu podučavanja i osposobljavanja uz razvoj pedagoških vještina) ili pak pohađati trening osposobljavanja i to sve u trajanju od 2 dana do 2 mjeseca za programske zemlje (KA103/131) te od 5 dana do 2 mjeseca za partnerske zemlje (KA107/171).
Erasmus+ financijska potpora za mobilnost u programskim zemljama (KA131) u ak. god. 2022./2023. iznosi od 112 do 144 eura dnevno ovisno o troškovima života u zemlji domaćinu, a 180 eura po danu za partnerske zemlje (KA107/171/međunarodno otvaranje). Putni troškovi se refundiraju paušalnim iznosima ovisno o udaljenosti odredišta. Iznose financijske potpore za pojedine projekte i odredišta kao i objašnjenje izračuna putnih troškova možete pronaći ovdje, a kalkulator Europske komisije za izračun udaljenosti odredišta možete pronaći ovdje. Zbog mogućih povećanih troškova kod realizacije razdoblja mobilnosti, djelatnici s invaliditetom imaju pravo na uvećan iznos financijske potpore sukladno posebnim potrebama koje proizlaze iz invaliditeta. Financijsku potporu ne mogu dobiti djelatnici ako se njihov boravak paralelno financira iz sredstava Europske unije.